טיפול משפחתי

טיפול משפחתי הינו צורה של פסיכותרפיה המבוססת על ההנחה, שבעיות פסיכולוגיות מסוימות של הפרט יכולות למצוא את פתרונן על-ידי שינוי היחסים וההתנהגות של בני המשפחה. אצל ילדים ומתבגרים עובדה זו בולטת יותר כיוון והילד, השונה ממבוגר, מחובר יותר למשפחתו בקשרי השפעה הדדית חזקה עד כדי תלות. כאשר מתגלה אצל ילד בעיה, סביר להניח כי היא מושפעת מההיסטוריה המשפחתית, ממה שקורה במשפחה ומהצורה בה היא מגיבה לבעייתו של הילד.
טיפול משפחתי לצורך טיפול בקשיים של ילדים ומתבגרים הוכח כיעיל ביותר גם כי הוא נוגע למקורות הבעיה וגם כי הוא גורם לילד להרגיש כי הוא שותף ולא אשם או חריג.

לתהליך טיפול משפחתי זה מתאים המשפט כי השלם הוא יותר מסכום חלקיו, כל אחד מבני המשפחה הוא ישות נפרדת, אך חלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי וככזה כל אחד משפיע ומושפע משאר בני המשפחה ובדרכו שלו, משנה את השלם - התא המשפחתי.

מצבים נפוצים הדורשים פניה אל טיפול משפחתי הם :

קשיים בתפקוד המשפחה : ויכוחים חריפים בין ההורים אודות אופן גידול הילדים, התערבותם של הילדים בויכוחים בין ההורים, כשהילדים תופסים עמדה ונוטים לצד אחד ההורים, וכד'...
קשיים עם ילדים ונוער :  חולשת הסמכות ההורית, קשיים סביב אימוץ, בעיות תפקוד בבית או בבית ספר, הפרעות התנהגות, בעיות בין אחים, הפרעות אכילה וכד'...
מצבי משבר : מוות במשפחה, בעיית בריאות במשפחה, אובדן עבודה של אחד ההורים, התעללות מינית, גירושין, בגידה, תאונה, מחלה סופנית וכד'...
בעיות כרוניות במשפחה : התמכרויות והימורים, אלימות במשפחה, גילוי עריות, התמודדות עם מחלות כרוניות ( פיזיות או נפשיות ) וכד'...
גישור משפחתי לקראת פרידה וגירושין : נושא משמורת ילדים, מזונות, חלוקת רכוש, חלוקת ירושה, צוואות, וכד'...
מצבי שינוי ומעבר : תקופת הריון ולידה, גיל המעבר, גיל ההתבגרות, הסתגלות לאחר ניתוחים או התקפי לב וכד'...

לעיתים המשפחה מגיע עם קושי מיוחד של אחד מבני המשפחה והוא "החולה המזוהה" ,שיש לו הכי הרבה קושי והוא מעורר קושי רב לבני המשפחה  האחרים- הגישה המערכתית בתהליך טיפול משפחתי מניחה שטיפול במערכת, קרי במשפחה כולה עשוי לרפא ולפתור את הקושי של הפרט במערכת.בייחוד כאשר הפרט לא מוכן לבוא לטיפול אישי.

טיפול משפחתי יכול לכלול את כל בני המשפחה, או לעיתים רק חלקים ממנה לפי מידת הצורך והבעיה.( יתכן מצב שבהמשך נטפל בהורים בנפרד  או/ ו בילדים בנפרד )

טיפול משפחתי במהותו הוא טיפול ממוקד וקצר מועד. מספר המפגשים יכול לנוע 3-12 מפגשים, יתכנו טיפולים ארוכים יותר בהתאם לצורך, תלוי בסוג הבעיה ומורכבותה.

טיפול משפחתי במכון מעברים

 

קישור לאתר חיצוני :

טיפול זוגי