חילוץ וטיפול תרמילאים נפגעי סמים בחוץ לארץ

מידי שנה יוצאים אלפי יוצאי צבא ואחרים לטיול הגדול במהלכו הם רואים עולם ,חווים חוויות רבות ומגוונות כשהקו המוביל זה החופש לנוע ולעשות מה שמרגיש באותו רגע, בלי שיש משהוא מעלי האומר לי מה לעשות.

חלק מחוויית החופש זה להתנסות בסמים כאלה ואחרים. כמו שעולים על רכבת הרים בלונה-פארק.

יש את חווית האקסטרים ואנו חווים תחושות חזקות ומגוונות.

אולם בעוד ברכבת הרים המסע מסתיים כעבור זמן קצוב וידוע ואנו יודעים בוודאות שהסיום יאפשר לנו להירגע ולחזור לשגרה בהקשר של הסמים אנו עולים על הרכבת ולא תמיד יודעים לאן היא תיקח אותנו והגרוע יותר, לעיתים אנחנו לא מצליחים לרדת ממנה.

רצינו חווית חופש עוצמה וכוח וקיבלנו אובדן שליטה ואי וודאות.

יש כאלה וזה אולי הרוב שמתנסים בסמים וזו חוויה חולפת עבורם ושהם חוזרים לארץ זה נשאר בגדר זיכרון חולף. ואולם יש כאלה, וזה בעיקר כתוצאה מלקיחת סם מסוג "קשה" שלא מצליחים "לרדת מהרכבת". יוצאים לטריפ והטריפ עלול להיות רע ולא להיגמר.

בתחילה יש תחושה של עוצמה ,כח ,חדות תפיסה ואומניפוטנציה – תחושת עליונות שמגובה בעודף אדרנלין ובכוחות ממריצים לא שגרתיים שנובעים מהסם.

ואז לעיתים, ולא ברור מראש למי זה יקרה כך או אחרת, שיחד עם זה או לאחר מכן מתחיל הטריפ הרע שלעיתים הוא נגמר אחרי ימים מספר אבל יש מצבים שזה נמשך שבועות,חודשים ויש מצבים שזה בלתי הפיך דהיינו נהפך לכרוני.

הבעיה הקשה זה שאי אפשר לדעת מראש מי עובר את זה ביום ומי נשאר עם זה במשך שנים .שניים יכולים לקחת את אותו החומר ואותה הכמות, האחד יוצא מזה שמח וטוב לב ובשעות ספורות שוכח מזה, ואילו השני נשאר תקוע שבועות לרחף בין מציאות לפנטזיה ולתופעות לוואי לא נעימות כלל.

כי לעיתים ,ולמזלנו זה רק במקרים הנדירים, לקיחת הסם חושפת רגישות למחלת נפש וגורמת לה לפרוץ. זה נקרא ”תחלואה כפולה " כשיש לנו שימוש בסמים שמוציא החוצה פגיעה נפשית קיימת.

הרוב נפגעים כתוצאה מצריכת LSD , קוקאין, פטריות מעוררי הזיות,אקסטזי,MDMA ,אבל גם משימוש בכמויות גדולות של חשיש.

התופעה המיידית של לקיחת הסם: מצב פסיכוטי.

חלק מהסימפטומים הבאים עלולים להופיע אצל תרמילאים נפגעי סמים:

 • מופיע דיבור אסוציאטיבי ומבולבל, אי שקט ותנועתיות רבה.
 • הזיות שמיעה וראיה,מחשבות רדיפה קושי בלשפוט את המציאות והנחת הנחות מוטעות ביחס למציאות.
 • הפרעות בחשיבה,תפיסה וזיכרון.
 • התנהגות לא מאורגנת תוקפנית ומסוכנת.
 • התחושה החזקה של "כל יכול" שיושבת על תחושת חרדה מאוד גבוהה בה נמצא התרמילאי נפגע הסמים.

כתוצאה מהתופעות הללו הנפגע מהסמים נמצא באופן מיידי במצב מאוד פגיע הן לאחרים ובעיקר לעצמו.כאשר הוא רץ באמצע הלילה לעיתים באזורים נידחים ובדרך לא דרך הוא עלול להיפצע או להינזק. או לתקוף אחרים שלתפיסתו מאיימים עליו וכן להיחשף לאנשים שיפגעו בו וינצלו אותו במצבו.

כאשר זה קורה בארץ והמשפחה קרובה ויכולה להיחלץ לעזרה ולתת מענה מיידי ,כאשר זה קורה הרחק בחו"ל מצב העניינים מסובך ומסוכן עבור התרמילאי נפגע הסמים הרבה יותר .

ככל שתהיה התערבות מהירה יותר של עזרה זה עשוי לבלום את ההתדרדרות ולייצב אותה.האבחון הראשוני והסיוע המיידי חשובים ביותר ועשויים להשפיע על מידת השיפור במצב או ההחמרה והן על התפתחות הפרעת נפש בעתיד.

כאשר מדובר בחילוץ תרמילאים נפגעי סמים בחו"ל האבחון הראשוני והסיוע המיידי חשובים ביותר. חשוב שהחילוץ לא יהיה מיידי ואגרסיבי אלא שהטיפול יהיה מיידי ויתחיל קרוב למקום ההתרחשות.אפילו שהתרמילאי/ת במצב פסיכוטי הוא מגיב לטיפול וחשוב לשתול בו סוגסטיות טיפוליות לגבי סיכויי ההחלמה שלו כי זה מגדיל את הסיכוי לחזרה לשגרה ושהחיים ישובו למסלולם.

אם המחלץ הינו איש מקצוע טיפולי הוא אכן יכול להתחיל את הטיפול בשטח שמתבטא קודם כל בייצוב המצב:

שמירה פיזית

 • עזרה במגורים ושינה ,כי בשלב הזה הם משוטטים וחסרי מגורים לעיתים,והעזרה בשינה חשובה כי אם יעברו 36 שעות בלי שינה זה עלול להגדיל את הסיכוי למצב בלתי הפיך.
 • מניעת צריכה נוספת של סמים ,(גם סמים "קלים "בשלב הזה יכולים להחמיר את המצב.)
 • התחלת יצירת קשר טיפולי והכנה נפשית ופיזית לחזרה לארץ.

בארץ בשלב ראשון חשוב להמשיך את השמירה הצמודה.התחלה או המשך טיפול רפואי שירגיע את הפסיכוזה ויאפשר למערכת החיסונית לנקות את הגוף מהסם.

במקביל אפשר להיעזר ברפואה האלטרנטיבית שממוקדת בניקוי הגוף וחיזוק המערכת החיסונית כמו רפלקסולוגיה ופרחי באך לדוגמה.

ככל שהמצב משתפר חשוב לבנות מערכת של פעילויות הן פיזיות והן אינטלקטואליות כדי לקדם את השיקום.


מבחינת מסגרות טיפוליות ישנן מספר חלופות:

 • מחלקה פסיכיאטרית בבי"ח פסיכיאטרי ציבורי או פרטי
 • כפר איזון
 • אשפוז בית
 • אשפוז יום

 

חשוב לציין כי התרמילאים נפגעי הסמים בדרך כלל אינם מכורים לסמים קלאסיים.ולכן שיקומם במחלקה פסיכיאטרית עלול להביא תוצאות לוואי שיצא שכרם בהפסדם.וכפר איזון שהוקם למטרת שיקום תרמילאים נפגעי סמים עשוי למתן את השפעות ה"שייכות" בשיקום פסיכיאטרי.

אשפוז בית או אשפוז יום כמו זה שבמכון מעברים בנתניה נועד במקרים בהם המשפחה רוצה לתרום לתחושת הנורמטיביות.לשמור על האווירה הביתית וההשפעה הישירה של המשפחה על השיקום.

באשפוז יום במכון מעברים המשתקם נמצא בין שמונה לאחת.

בזמן הזה הוא מקבל תוכנית שיקום אישית הכוללת:

 • טיפול פסיכולוגי ואלטרנטיבי.
 • מעקב והשגחה רפואית.
 • ליווי צמוד של חונך שבמידת הצורך ממשיך ללוות את המשתקם גם אחה"צ.
 • פעילות קבוצתית טיפולית הכוללת תרפיה בטבע ,יוגה טיפולית,טאי צי ועוד.

 

לסיכום תרמילאים נפגעי סמים אינם מכורים לסמים אך מצריכים התערבות מהירה, טיפול מיידי בשטח ,ייצוב וחילוץ לארץ במידת הצורך.ואז ליווי צמוד ושיקום עד החזרה לשגרה ולחיים הקודמים המתוכננים תרם הטיול לחו"ל.

ברוב המקרים ובטיפול נכון ,אפשר להגיע להצלחה מלאה.